Ve dnech 13. – 17. 6. 2022 se u nás konal již tradiční Ekologický týden. Ten letošní se nesl v duchu „Ze života našich předků“. A jaké aktivity na nás čekaly?

Pondělí bylo Dnem řemesel. Žáci v průběhu dopoledne navštívili dvě tvořivé dílny. Letos si vybírali z těchto dílen: Pečení – masové rohlíčky, minipizzy, valašské frgále, šití tašky, malování na kameny, zdobení ulit, netřesková zahrádka, voňavá mýdla, vizitka na dveře, dřevění panáčci, korálkové náramky.

V úterý jsme navštívili Středisko experimentální archeologie v Uhřínově. Seznámili jsme se se životem našich předků v pravěku a středověku, vyzkoušeli si, že to vůbec neměli jednoduché – umleli jsme si obilí v kamenném mlýnku a upekli placky, česali jsme len, tkali jsme látku, stříleli z luku, vyzkoušeli jsme si drátěnou košili a meč. Pak jsme šli na exkurzi do slovanské polozemnice, do středověkých obydlí.

Ve středu jsme již tradičně odjeli do ekocentra Paleta v Oucmanicích. Vyzkoušeli jsme si, jak se zpracovává ovčí vlna, vytvořili si z ní náramky a obrázky pomocí techniky filcování, zopakovali si, co známe o domácích zvířátkách, stloukli jsme si máslo a pomazlili s králíčky, morčaty, kozami a oslem Ámosem, zahráli si staročeské hry – drápky, gorodky, fazole, kuličky, káču, tloukli jsme špačky.

Čtvrtek a pátek patřil pašerákům, financům a celníkům. Abychom se na ně řádně naladili, zhlédli jsme film Krakonoš a lyžníci. Poté jsme se vypravili do Východočeského památníku celnictví v Králíkách. Tam jsme zkoušeli zpracovat pracovní listy, které vytvořila paní učitelka I. Nesvadbová a které budou sloužit návštěvníkům muzea. Další den jsme zahájili v pěchotním srubu K-S 14, kterým nás provedl pan Milan Vraštil. Pak jsme se vydali na pašeráckou stezku, kterou pro nás připravily I. Nesvadbová, V. Krsková a J. L. Kholová. Tato stezka zábavnou formou propojuje pěchotní srub a „muzeum celníků“ na náměstí. Bude sloužit nejen návštěvníkům Králík, ale i všem, kteří si ji budou chtít vyzkoušet. Bližší informace budou na webových stránkách Východočeského památníku celnictví.

Ekologický týden byl podpořen finanční částkou 18.200,- Kč z rozpočtu Pardubického kraje prostřednictvím K.O.T.V.A., z. s. Zástupcům sdružení děkujeme za každoroční pomoc při získání finančních prostředků.

Mgr. Zdeněk Nesvadba, ředitel školy

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.