Do dvoudenního projektu Den bez aut se zapojili všichni žáci školy. Ve třídních týmech hledali odpovědi na otázky týkajících se jejich dopravy do školy z hlediska bezpečnosti, hledali výhody a nevýhody jednotlivých druhů dopravy, vyzkoušeli si, jaký je život ve znečištěném městě pomocí simulační hry. V ní se žáci proměnili v řidiče, kteří se dopravovali po městě buď na kole, či autem. Zpočátku se všichni snažili dopravovat ekologicky na kole, postupně však téměř všichni žáci vyměnili kolo za auto (z modelíny, místo benzínu dostávali do auta vonné tyčinky). Po necelé hodině hry se v místnosti – imaginárním městě – nedalo dýchat – stejně jako v některých městech. Po této aktivitě žáci vymýšleli dopravní prostředky, které by neznečišťovaly ovzduší. Tyto prostředky namalovali, popsali a vymýšleli příběhy, ve kterých vymyšlené dopravní prostředky hrály hlavní roli.

Druhý den jsme se zabývali bezpečností na silnici očima chodce. Týmy se vydaly po trasách, kterými chodí do školy, ze školy, a zakreslovaly do mapy nebezpečná místa. Zároveň se snažily vymyslet, jak by se daná míst mohla přeměnit na bezpečná. Výsledky našeho bádání budou zaslány starostovi, místostarostovi  a tajemníkovi města Králíky, aby pomohli ochránit naši bezpečnost.