ŠKOLNÍ BRAVÍČKO    stránka 16

30. dubna se pálí čarodějnice. Proč? O tom se dočtete níže.

Čarodějnice

Poslední dubnová noc je čarodějná. Říká se jí různě. Podle abatyše Walburgy, která byla ochránkyní před kouzly a čarodějnictvím, se nazývá Valpuržina. U nás je známější jako noc filipojakubská. Dříve se právě 1. května slavil svátek Filipa a Jakuba. Byli to světci, učedníci Ježíše, a protože oba odmítli prohlásit Krista za podvodníka, byli umučeni. O filipojakubské noci hoří ohně, pálí se čarodějnice. Od středověku se totiž věřilo, že v tento den a noc mají zlé  síly větší moc než obvykle. A z nich hlavně čarodějnice, bosorky. Lidé  se jim bránili, jak mohli. Prováděli různé magické úkony (drny či písek u vchodu, trní, svěcené větvičky a voda), kreslili magické kruhy a křížky na vrata, dělali hluk, poněvadž věřili, že se čarodějnice rámusu bojí.Velkou ochrannou moc měl především oheň. Hoř, ohníčku , hoř, všechno zlé umoř! Stavěly se a dodnes stavějí vysoké hranice, které dlouho hoří. Někdy je nahoře ustrojené koště, jindy se vyhazují do výšky zapálená košťata, aby byly bosorky lépe vidět, případně se srazily k zemi. Pověry spojené s vyslankyněmi pekla později ustoupily do pozadí a pálení čarodějnic je dnes spojené s veselou zábavou. Nebyla snad některá z vás také Miss čarodějnice?

O této půlnoci se ovšem mohou nalézt i poklady. Pokud byste se však vypravili nějaký hledat,

bezpodmínečně mějte u sebe květ z kapradí nebo svěcenou křídu jako ochranu před zlými silami!

Jak vidíme čarodějnice my?

Moje setkání s čarodějnicí

Bylo nebylo, kdysi v lese bydlela čarodějnice a jmenovala se Šášula. Víte, proč se jmenovala Šášula? Protože měla špinavé, roztrhané věci, byla neučesaná, neumytá, tak jí lesník dal jméno Šášula.

Jednou šel lesník se svými vnoučaty do lesa. Potkali tam Šášulu. Ona tam strašila ve tmě a Zuzana, Marie, Bohdan a Elán se lekli a rozsvítili si na ni. Měla ušpiněný obličej od bahna. Elán se tak lekla, že se klepala a rozbrečela se. Zuzka a Marie ji utěšovaly. Ta čarodějnice jim řekla, aby všichni šli k ní do chaloupky. Oni měli strach, ale čarodějnice je utěšovala: „Nebojte se, já vám nic neudělám, jen vám dám čaj a oplatky.“ Nakonec šli k ní domů. Tak, jak slíbila, jim nabídla čaj a oplatky, povídali si. Ptali se jí, zda má rodinu a přátele. Ona jim řekla: „Ne, já nemám žádnou rodinu ani přátele.“ Poprosila je, aby se stali jejími přáteli. Oni přikývli, že jo, ale že k ní často nebudou chodit. Když děti přišly domů, zeptaly se dědy, zda může u nich čarodějnice bydlet. Děda souhlasil, a tak se k nim Šášula nastěhovala a žije u nich dodnes.

Renáta Oláhová

Moje setkání s čarodějnicí

Šla jsem do lesa na houby a našla jsem takové pěkné místečko, které bylo plné hub. Pár kroků od  tohoto místa stála starší chaloupka, ve které se svítilo. Šla jsem se k ní kouknout. Uviděla jsem starší paní (nevěděla jsem, že je to čarodějnice), tak jsem ji pozdravila. Ona mi říkala, že je dneska krásně a že mám moc krásné houby. Ptala se mne, zda nemám tři hříbky navíc, že by si šla nasbírat houby, ale že ji bolí záda. Přikývla jsem, dala jí je a řekla, že si je musí pořádně očistit. Ona na to, že neví, zda to zvládne, protože má ty hrozné bolesti v zádech. Tak jsem se jí zeptala, zda ty houby chce očistit.

Přikývla, tak jsem jí je očistila. Pak jsem řekla, že se stmívá, že už musím jít domů. Vtom mne chytla a řekla mi, že nikam nepůjdu. Já na ni: „Vždyť vás bolí záda?! Pusťte mne!“ A ona na to, že mne nepustí, protože je čarodějnice, a jestli toho nenechám, tak mne začaruje. Já jsem se jí však vysmekla a utekla.

Žaneta Chládková

Jak čarodějnice čarovala

V jednom kraji žily dvě čarodějnice – hodná a zlá. Hodná pomáhala lidem. Jednoho dne se v království narodil královský syn a zlá čarodějnice řekla, že až mu bude 20 let, tak se stane hadem. Hodná čarodějnice si řekla, že se obětuje za synka. Udělala lektvar z ovoce, zeleniny a hřebíků, koření. Princ ho vypil a čarodějnice taky. Tak bylo kouzlo zrušeno. Princ zlou čarodějnici zabil. Od té doby je v království klid, zůstala tam jen hodná čarodějnice a ta dělá v království pořádek.

Honza Altman

čarodejnice